Czym jest marka osobista?

przez | 23 grudnia, 2022

Marka osobista jest w najprostszym możliwym ujęciu wykreowanym i stworzonym wizerunkiem przez daną osobę, przez pryzmat którego jest ona postrzegana przez pracodawców czy kontrahentów. Pomaga ona zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Czym dokładnie jest marka osobista? Jak powinna być budowana? Czy będzie miała przełożenie na większe zarobki? Czy może na niej opierać się pozycja zawodowa danej osoby?

Marka osobista – jak zacząć ją budować?

Własny wizerunek musi być kreowany pracą i postawą. Słowa muszą być potwierdzone konkretnymi działaniami. Identycznie wygląda sytuacja w przypadku szkoleń czy kursów, którymi szczycą się ludzie w CV. Zdobyta wiedza musi być pokazana w praktyce. Do zbudowania silnej marki osobistej konieczne jest posiadanie know-how. Określona osoba powinna być spójna i autentyczna. Zalecane jest również, by miała charyzmę. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie budowania marki osobistej od zweryfikowania kilku istotnych aspektów. Osoba zainteresowana zbudowaniem marki osobistej powinna bardzo poważnie zastanowić się, co jest dla niej ważne, jak się widzi, a także co chce zrealizować. Należy również dowiedzieć się, co dokładnie jest przedmiotem komunikacji i do kogo dokładnie będzie ona skierowana. Odpowiadając na wszystkie wspomniane pytania, zbudowanie marki osobistej będzie znacznie prostsze. 

Marka osobista a finanse

Warto wiedzieć, że dzięki konsekwentnemu i świadomemu budowaniu marki osobistej możliwe jest osiągnięcie bardzo satysfakcjonujących wyników finansowych. Nikogo nie powinien dziwić ten fakt. Jeżeli dana osoba będzie pozycjonowała się jako rzetelny i sumienny ekspert, znacznie łatwiej będzie jej przyciągać potencjalnych klientów. Z kolei dobra i efektywna współpraca przełoży się na zdecydowanie większą liczbę rekomendacji, co oczywiście będzie wiązało się z nowymi możliwościami rozwoju, pracy i zarobków. Istotne znaczenie będą miały polecenia od wcześniejszych kontrahentów czy klientów. W ten prosty sposób marka osobista zostanie umocniona.