Kuweta – niezbędne wyposażenie dla każdego kota.

przez | 24 listopada, 2021

Kuweta dla kota to sprzęt obowiązkowy dla naszych pupili przebywających w mieszkaniach. Koty to bardzo czyste zwierzęta, bardzo szybko uczą się korzystać z kuwety, jeżeli odpowiada ona ich potrzebom i upodobaniom.

Kuweta dla kota odkryta czy z daszkiem?

Bardzo popularne są kuwety dla kota odkryte, zwierzęta lubią z nich korzystać. Są odpowiednie szczególnie dla strachliwych kotów, którym zamknięta kuweta będzie przypominać pułapkę. Odkryte kuwety dla kota są zwykle wykonane ze sztucznego tworzywa, mają kształt kwadratu lub prostokąta. Wewnątrz kuwety powinien znajdować się żwirek. Kuwety mogą mieć wyższe lub niższe ścianki boczne. Jeżeli kot lubi rozsypywać żwirek, odpowiednia dla niego będzie kuweta z wysokimi ściankami. W sprzedaży są kuwety dla kotów o różnych rozmiarach i różnych wysokościach bocznych ścianek.

Kuweta dla kota z daszkiem wygląda bardziej estetycznie w mieszkaniu, lecz nie wszystkie koty ją polubią. Nerwowe i strachliwe koty będą się tam czuć nieswojo. Jednak mnóstwo kotów z powodzeniem załatwia swoje potrzeby w takich kuwetach, które zapewniają im intymność. Kryta kuweta dla kota składa się z pojemnika na żwirek, zdejmowanej pokrywy oraz wahadłowych drzwiczek. Drzwiczki są luźno zamocowane, aby kot łatwo mógł wejść i wyjść. Często takie kuwety posiadają też uchwyt do przenoszenia i węglowy filtr, który pochłania brzydkie zapachy. Wadą kuwety z pokrywą jest to, że nieprzyjemny zapach kumuluje się wewnątrz, nawet pomimo obecności filtrów. Może to zniechęcić niektóre bardziej wrażliwe koty do wchodzenia do takiej kuwety. Widać więc, że kryta kuweta dla kota ma więcej zalet wygodnych dla właściciela, niż dla kota.

Razem z kuwetą należy zakupić łopatkę do wybierania zużytego żwirku. Dla zachowania czystości w mieszkaniu, przed kuwetą dla kota można położyć specjalny dywanik, który zmniejsza roznoszenie przez zwierzę żwirku po mieszkaniu.

Inne rodzaje kuwet dla kota.

Kuweta przesiewowa jest bardzo praktyczna, ułatwia sprzątanie. Do wyczyszczenia takiej kuwety nie potrzeba łopatki do wybierania zużytego żwirku. Za pomocą siatki z drobnych oczek oddziela się brudny żwirek od czystego. Wybierając taką kuwetę, należy dostosować rozmiar oczek siatki do wielkości ziarenek używanego przez nas żwirku.

Kuweta dla kota bez żwirku jest praktyczna tylko w sytuacji, kiedy trzeba pobrać mocz kota do badania. Na co dzień trzeba ją sprzątać po każdym użyciu przez zwierzę, bo od razu zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach.

Kapsułkowe kuwety dla kota mają wejście od góry. Są praktyczne jeżeli chodzi o zachowanie porządku w mieszkaniu – kot nie roznosi żwirku. Jednak nie każdy kot będzie mógł korzystać z takiej toalety. Taka kuweta jest odpowiednia dla kotów zdrowych, w sile wieku, sprawnych na tyle, aby do niej wskoczyć.

Obecnie w sprzedaży jest bardzo bogaty wybór kuwet dla kota, o różnych kształtach i funkcjach. Jednak jeżeli kupimy kotu toaletę atrakcyjną z wyglądu, może on uznać, że jest to miejsce do spania lub zabawy. Najlepiej sprawdza się kuweta dla kota prosta i praktyczna.

Sprawdź również: smycz dla kota