Tworzenie stron internetowych. Czy warto?
Proces tworzenia stron internetowych dzieli się na dwa elementy: po jednej stronie jest tak zwany „front end”, po drugiej „back end”. Różnica między nimi jest diametralna.
Front end, jak sama wskazuje, jest przednią częścią strony, częścią widzialną. Odpowiada zatem za wygląd, wielkości przycisków, tabel, za przyciski oraz wszelkie efekty wizualne. Wykorzystuje się tutaj głównie html/xhtml (szkielet strony) oraz CSS (warstwa wizualna).
Back end z kolei, jest całym „mózgiem” sterującym stroną. Odpowiada między innymi za bazy danych, logowanie, wyszukiwanie, oraz wszelkie algorytmy, które na stronie istnieją. Najczęściej używanymi językami są PHP, Java, czy też C#.
Czy warto zacząć naukę?
Oczywiście zawsze warto jest się czegoś uczyć. Ważne jest, aby się w życiu rozwijać i przeć do przodu. Dlaczego jednak warto skupić się akurat na tworzeniu stron internetowych? Wszystko zależy od tego, czy się lubi pracę twórczą i zespołową. W tym przypadku wszystko powstaje z niczego. Zazwyczaj praca odbywa się w zespołach, dodatkowo grupa odpowiedzialna za front end musi się często komunikować z zespołem od back endu. Współpraca i komunikatywność jest zatem przydatne i często wykorzystywane. Zdarza się jednak, że można bez problemu swoją część pracy wykonywać zdalnie, choć nie jest to polecana metoda dla osób, które nie posiadają wysokiej samodyscypliny.
Jakie są możliwe zarobki?
Zapewne dla wielu ludzi najważniejsze są w pracy zarobki. Kryteriów określających wysokość wypłaty jest kilka. Język programowania, rodzaj umowy czy też oczywiście doświadczenie. Skupmy się na poziomie średnio oraz wysoko zaawansowanym. Według danych z 2018 roku możemy liczyć na zarobki od 8 000zł do nawet 18 000zł na miesiąc. Należy jednak pamiętać, że strony internetowe nieustannie się rozwijają. Wciąż wprowadzane są nowe rozwiązania i technologie, dzięki czemu cały rynek również ewoluuje. Jest to przyszłościowy kierunek, jednakże nie jest prosty. Należy się postarać, aby wejść na odpowiednią drogę i z niej nie spaść.